Poznaj Polskę - Kraków

PolskiLad.jpeg                        poznajPolske.jpeg                       MEN.jpg

W dniach od 23.10.2023 do 25.10.2023r. uczniowie klas branżowych I stopnia z SOSW w Rydzynie uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej  z Projektu ministerialnego „Poznaj Polskę”. Młodzież wybrała za miejsce docelowe Kraków oraz Oświęcim.

Udział w projekcie umożliwił naszym uczniom poznanie ważnych miast Polski i ich  historii, tradycji, zabytków kultury, środowiska przyrodniczego oraz osiągnięć polskiej nauki.

W pierwszym dniu wycieczki uczestnicy zwiedzili Zamek Królewski wraz z wawelskim wzgórzem, na którym podziwiali Wawel Zaginiony oraz eksponaty wojenne, zebrane w Zbrojowni. W ekspozycji nie zabrakło różnego rodzaju broni palnej i myśliwskiej, mieczy, szabli, sztyletów, armat, haubic, moździerzy, herbów, oraz zbroi używanych przez gwardie dworskie z XVI i XVII wieku.

Następnie grupa przespacerowała się przy Wiśle, udając się do legendarnego Smoka, znajdującego się pod wawelskim wzgórzem.

Ostatnim punktem zwiedzania tego dnia był Kopiec Kościuszki, gdzie na początku przewodniczka przedstawiła naszym wychowankom bohaterski życiorys Tadeusza Kościuszki, a następnie z  muzeum  uczniowie udali się na szczyt Kopca, skąd podziwiali piękną panoramę Krakowa.

24.10.2023 r. młodzież wybrała się do Fabryki Schindlera, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz  Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wychowankowie poznali fakty o likwidacji krakowskiego getta oraz o człowieku, który postanowił ocalić wielu Żydów. Oskar Schindler był niemieckim przemysłowcem, który uratował swoich żydowskich pracowników przed zagładą w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej. Po wojnie został odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 9 października minęła  49  rocznica jego śmierci. 

W ostatnim dniu wycieczki grupa wyjechała do Oświęcimia, gdzie zwiedziła Muzeum Auschwitz – Birkenau, – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady  - najbardziej rozpoznawalny symbol Holocaustu                i miejsce ludobójstwa na świecie. Miejsce Pamięci, którego się nie zapomina…