30 młodych miłośników przyrody na 30.konkursie

27 kwietnia 2023 roku odbył się 30. Jubileuszowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej o tytuł „Młody Przyjaciel Środowiska” pod patronatem Starosty Leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka. Rozgrywki wiedzowe odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie i brało w nich udział 30 uczniów klas IV – VIII z Zespołu Szkół Specjalnych z Leszna, Górzna,  Rawicza, Brzezia,  ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr13 w Lesznie oraz ze Specjalnego Ośrodka  Szkolno  - Wychowawczego w Rydzynie.

Jak na jubileusz przystało był tort, zaproszeni goście i wspomnienia.

Celem konkursu jest propagowanie i podnoszenie wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie świadomego działania na rzecz ochrony środowiska.  W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele Starostwa Powiatu Leszczyńskiego p. Beata Zabroni i Janusz Perski oraz Miasta i Gminy Rydzyna p. Ewa Prałat oraz  Nadleśniczy Karczma Borowa p. Andrzej Szeremeta.     

W ciągu 30 lat odbywania się konkursu był on wyjątkową okazją do  spotkania uczniów  szkolnictwa specjalnego, podczas którego mogli zaprezentować własną wiedzę przyrodniczą, ale zawsze i może przede wszystkim jest  to miła sposobność do integracji i nabywania  nowych doświadczeń społecznych.

W tym roku oba pierwsze miejsca w kategorii młodszej i starszej  oraz  tytuł „Młody Przyjaciel Środowiska” ze statuetką  - nagrodą Starosty Leszczyńskiego wywalczyli  gospodarze SOSW w Rydzynie - Dagmara Gała, Przemysław Wolniak i Filip Okrent, w grupie starszej Patrycja Glapiak, Alan Drygas i Krystian Krzyżowski. Drugie miejsce w kategorii młodszej ( klasy IV-VI szkoły podstawowej) zajęli uczniowie ZSS w Górznie a trzecie SP nr 13 w Lesznie. Natomiast w kategorii starszej (klasy VII – VIII szkoły podstawowej) miejsce drugie wywalczyli uczniowie ZSS nr 6 w Lesznie, natomiast trzecie miejsce ZSS z Brzezia.

Najmilszą częścią konkursu są nagrody, a w tym uczniowie zawsze mogli liczyć na bardzo atrakcyjne. Jest to możliwe dzięki finansowemu wsparciu przez Starostwo Leszczyńskie oraz Miasto i Gminę Rydzyna a także sponsorom Agromix Rojęczyn, Werner Kenkel, Euro-Rower Leszno, Księgarnię  Osiedlową Leszno a także materiały edukacyjne przekazało Nadleśnictwo karczma Borowa

Każdy z uczestników konkursu otrzymał breloczek wykonany w technologii druku 3D. Breloki zostały wykonane przez naszych uczniów  pod kierunkiem Lilianny Głowacz w ramach Laboratorium Przyszłości.